My Blog

Risk Bildirimi

Önemli Açıklama

Kaldıraçlı varlık ve türev enstrüman alım satımı sonucunda zarar etme riskinin yanı sıra kâr da elde edebilirsiniz. Bu nedenle işlem yapmaya karar vermeden önce karşılaşabileceğiniz riskleri anlamanız ve limitlerinizi göz önünde bulundurarak karar vermeniz gerekmektedir.

RİSK BİLDİRİMİ
(Kaldıraçlı Varlık ve Türev Araç Alım Satımına İlişkin Müşteriler İçin Genel Açıklamalar)
Kaldıraçlı varlık ve türev alım satım işlemleri ile ilgili olarak ilgileneceğiniz aracı kurum ile imzalanacak "Çerçeve Sözleşmesi"nde belirtilen hususlara ek olarak aşağıdaki hususları da anlamanız çok önemlidir.
1. Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yapılacak tüm işlemler için yetkili kuruluş nezdinde ve bu hesap üzerinden açacağınız hesap. İlgili tüm mevzuat ve çıkarılan benzeri idari düzenlemelerin hükümleri uygulanacaktır.

2. Kaldıraçlı varlık ve türev işlemleri çok risklidir. Kaldıraç etkisi nedeniyle düşük teminatla işlem yapılması piyasa lehine değildir. İşleyebileceği gibi aleyhine de çalışabilir ve bu anlamda kaldıraç etkisi size yüksek kazançlar sağlayabileceği gibi yüksek kayıplara da neden olabilir. ihtimali her zaman göz önünde bulundurulmalıdır. Ters fiyat sonucunda aracı kuruma yatırdığınız paranın tamamını kaybedebilirsiniz. Bu nedenle, yalnızca tasarruflarınızı kaybetmeyi göze alabilirsiniz. Alabileceğiniz kısmı bu işlemlere ayırın. Yüksek getiri vaatlerine güvenmeyin.

3. Kaldıraçlı varlık ticareti ve vadeli işlem sözleşmeleri, borsa opsiyonları, CFD'ler, tezgah üstü döviz opsiyonları ve vadeli işlemler. Türev ürünler yüksek derecede risk taşır. İlgili türev işlemin sözleşmesinin başlangıç ​​marjı değerine göre küçük olabilir; yani işlemler "kaldıraçlı". Bu nedenle, sahip olduğunuz veya yatırmak zorunda kalacağınız fonlara orantılı olarak nispeten küçük bir piyasa hareketi yatırılmıştır. daha büyük bir etki yapacaktır. Bu sizin lehinize çalışabilir. Size karşı da çalışabilir. Oluşan fiyat hareketlerinden dolayı ilk teminat tutarlarınızı ve pozisyonunuzu korumak için hesabınızda bulunan teminatları veya daha fazlasını tamamen kaybedebilirsiniz.

4. Yetkili kuruluşlar, çalışanlarının özlük haklarından sorumludur. müşterilerin hesaplarına yatırılan işlem teminat tutarları, bu teminat para miktarındaki artış ve benzeri kriterlere göre iyileştirmeler yapar. olabilir. Dolayısıyla Yatırım Kurumu çalışanı ile müşteri arasında ortaya çıkmaktadır. çakışabilir. Müşteri, Yatırım Kuruluşu çalışanları ile iletişiminde her zaman bu çıkar çatışmasını dikkate almalıdır.

5. Kaldıraçlı varlık ve türev araç alım satımında Yatırım Firması işlemin karşı tarafıdır. Bu işlemler ile Yatırım Kuruluşu, karşı-satıcı, satıcı-alıcı ve müşterinin zarara uğradığı durumlarda verilen hizmetin niteliği, Yatırım Kuruluşunun kazanç sağlamasına neden olacaktır.

6. Kaldıraçlı varlık ve türev araç alım satımında veya açmak istediğiniz herhangi bir pozisyon için teminat teşkil etmek amacıyla açtığınız işlemler. İlk teminatınız olmalıdır. Başlangıç ​​teminatı ve bakım Aracı Kurum ile yapacağınız çerçeve sözleşmede belirtilen oranlar Aracı Kurum bakım garantisinin altına düşmeniz durumunda hesaptaki pozisyonları kapatmaya yetkilidir.

7. Aracı kurumun yapacağınız işlemlerle ilgili size ileteceği bilgiler ve önerileriniz eksik ve doğrulanmaya muhtaç olabilir.

8. Kaldıraçlı varlık ve türev araç alım satımına aracılık Kurumun personeli tarafından yapılacak teknik ve temel analiz kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bu analizlerde yapılan tahminlerin gerçekleşmeme ihtimalinin olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

9. Kaldıraçlı varlık ve türev araç işlemlerine ilişkin siparişiniz Söz konusu siparişe ilişkin Aracı Kurum başka bir kurum nezdinde. karşı tarafça riskten korunma amacıyla alınan pozisyonun iptali veya fiyatının değişmesi durumunda iptal edilebilir veya emrin gerçekleştirileceği fiyat değiştirilebilir.

10. Yukarıda belirtilen risklere ek olarak döviz cinsinden yapılan işlemlerde kur dalgalanmaları nedeniyle Türk Lirası yabancı sermaye bazında değer kaybı olabileceği, devletlerin yabancı sermaye ve ticareti kısıtlayabileceği bilinmelidir. hareketler, ek ve/veya yeni vergiler getirilebilir, alım satım işlemleri zamanında yapılmayabilir.

11. Kaldıraçlı varlık ve türev alım satım işlemlerinde sizlere sunulan parite fiyatları ve spreadler en iyi fiyat durumunu yansıtmayabilir. Diğer kurumların fiyatlarını da kontrol etmelisiniz.

12. Aracı kurum tarafından kaldıraçlı varlık ve türev alım satım işlemleri sonucunda kaybetmezsiniz, kaybınız kontrol altındadır. Elinde tutulacağına dair herhangi bir garanti verilemeyeceğini veya kaybolması durumunda ek teminat isteneceğini dikkate almalısınız.

13. İşlemlere başlamadan önce yetkili kurumunuzdan sorumlu olacaksınız. Komisyon ve diğer işlem ücretlerinin onayını almalısınız. Ücretler Eğer parasal olarak ifade edilmediyse, sizi nasıl etkileyeceği konusunda net örneklerle yazılı bir açıklama talep etmelisiniz.

14. Zarar Durdur emirleri (şartlı alış, şartlı satış veya zararı durdur) Elektronik işlem platformunda YATIRIMCI tarafından belirlenen limit fiyat, YATIRIMCI aleyhine bir fiyat üzerinden. Bu emir türü piyasa açılışında önemli haber ve veri akışının olduğu anlarda, likidite azalması nedeniyle oluşabilecek spreadler ve/veya cari piyasa fiyatında fiyat boşlukları oluşabileceği dikkate alınmalıdır.

15. Piyasaların kapandığı Cuma akşamı açık olan işlemleriniz, Pazar günü piyasa yeniden açıldığında ani fiyat değişimleri (GAP) nedeniyle negatif değerde açılarak zarar etmenize neden olabilir.

16. Portföyünüzdeki açık pozisyonların ters pozisyonunu almış olsanız dahi alış ve satış fiyatları arasındaki farkın (spread) arttığı durumlarda. yatırmış olduğunuz teminat yetersiz kalabilir ve pozisyonlarınız stop out seviyesine ulaşılarak (sistem tarafından) likide edilebilir. kapatılabilir) bilinmelidir. Diğer piyasalarda uygulanan açık pozisyonlar ters işlem ile kapatılamaz. Ters pozisyon almak, normalde teminatlı, tamamlama ihtiyacını geçici olarak ertelemenize yardımcı olur. Ancak bu, işlemlerinizin sürdürülebilirliği için kalıcı bir çare olarak görülmemelidir.

17. Iphone, ipad, android vb. mobil işlem platformları ve işlem platformlarında gerçekleştirilen işlemlerde diğer elektronik Bağlantı sorunu Bu işlemlerin Elektronik işlem platformuna yansıtılıp yansıtılmadığını, bunu dikkate alarak kontrol etmek sizin sorumluluğunuzdadır.

18. Elektronik işlem platformunda iletilen emirler piyasada gerçekleşebilir. keskin fiyat hareketleri nedeniyle talep görüyor. özellikle piyasadaki likiditenin düşük olduğu dönemlerde, piyasaların açılış ve kapanış saatleri, piyasalarda önemli haber ve veri akışının olduğu gün ve saatlerde gerçekleşebilir. günün herhangi bir saatinde veya gün içinde olağandışı bir gelişme olduğunda ortaya çıkabilir. oynaklık nedeniyle işlem fiyatlarında değişiklik olabileceği ve bu değişikliğin sizin yararınıza veya zararınıza olabileceği bilinmelidir.

19. Kaldıraçlı varlık ve türev işlemleri her yatırımcı için uygun değildir. Bu işlemlerden çok para kazanıyor ve sizin de kazanabileceğinizi iddia eden kişi ve kurumların reklamlarına ve yüksek getiri vaatlerine inanıyorsunuz.

20. Kendilerini HYatirim'in personeli olarak tanımlayan üçüncü şahıslara Güvenmeyin ve güvenmeyin. İşlemlerinizi HYatirim'in yaptığından emin olun. tam yetkili personel. HYatirim, HYatirim çalışanı olmayan kişilerin vereceği maddi ve manevi zararlardan dolayı sorumluluk kabul etmeyecektir.

21. Türev aracın işlem gördüğü Borsa veya Yatırım Kuruluşu tarafından. Şirket bazında belirlenen pozisyon limitine ulaşılması durumunda pozisyonunuzu kapatmak dışında emirleriniz piyasada işlem görmeyebilir.

22. Piyasadaki fiyat hareketleri almış olduğunuz Pozisyona aykırıdır. gelişirse, hesabınız türev enstrümanın işlem gördüğü Borsa tarafından “riskli hesap” olarak belirlenebilir. Bu durumda pasif emir girişi mümkün olmayabilir.

23. HYatirim Limited, Müşteri'den hiçbir koşulda fiziki nakit kabul etmemektedir. değil. Müşteri tarafından gönderilecek teminatlar banka aracılığıyla gönderilir. EFT, havale veya kredi kartı kabul edilecektir. Bu nedenle, müşterinin elindeki nakit, personel hesabına veya üçüncü şahıs hesabına yatırılacaktır.